Kuchnia w stylu skandynawskim – prostota i elegancja

Podstawą klasycznego stylu skandynawskiego są naturalne materiały i kolory, mające ścisłe połączenie z przyrodą. Z biegiem czasu powstało kilka odmian tego stylu i coraz częściej stosowane są złote dodatki dla nadania elegancji i oryginalnego wyglądu. Aby wnętrze nabrało skandynawskiego stylu, wystarczy przestrzegać kilku zasad w doborze kolorów i materiałów.

Kuchnia skandynawska – połączenie stylów i kolorów

Najważniejszą funkcją, jaką pełni kuchnia w stylu skandynawskim jest wygoda i dopasowanie do potrzeb domowników. Gwarancją tego jest odpowiednie dobranie materiałów i kolorów do wnętrza kuchni. Dominujące barwy to biel oraz beże z dodatkiem szarości. Dzięki nim wnętrze sprawia wrażenie prostoty oraz lekkości. Poprzez ścisłe powiązanie stylu skandynawskiego z naturą, zalecane jest korzystanie z naturalnych materiałów. Podstawą są podłoga, meble oraz dodatki wykonane z drewna. Świetnym uzupełnieniem są wełniane dywany, miękkie tkaniny, a także sztuczne futerka. Wybierając meble do kuchni w stylu skandynawskim, trzeba pamiętać, żeby były funkcjonalne oraz eleganckie. Powinny charakteryzować się lekką konstrukcją. Dobrym wyborem może okazać się kuchnia na zamówienie, którą z łatwością można przystosować do specyfiki danej kuchni.

Jak zaaranżować kuchnie w stylu skandynawskim? – 7 niezbędnych elementów

Pomimo że styl skandynawski z pozoru wydaje się nudny, to jest kilka sposobów, aby aranżacja kuchni zaspokajała wszelkie potrzeby domowników.

  1. Drewno i geometria – bardzo charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego jest łączenie drewnianych elementów z geometrią, np. płytkami ułożonymi w romby kwadraty czy prostokąty.
  2. Płytki metro – idealny sposób na przełamanie klasycznego wystroju. Najczęściej umieszczane w okolicach zlewu lub blatu. Bardzo dobrze komponują się z czarną fugą.
  3. Czerń, Granat oraz Biel – to fundament kuchni w stylu skandynawskim. Biel jest podstawą, do której dobierane są czarne lub granatowe dodatki. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się granatowe szafki kuchenne w stylu skandynawskim.
  4. Mosiężne dodatki – jeden z najbardziej szlachetnych metali, jest nieodzownym aspektem wystroju skandynawskiego. Ważne by stosując tego typu rozwiązanie, skupić się nie tylko na dodatkach, ale i mniejszych elementach wyposażenia jak gałki do szafek.
  5. Rośliny w kuchni – zieleń jaką wprowadzają rośliny, ma działanie uspokajające. Ponadto świetnie komponuje się z pozostałymi barwami jak biel czy czerń. Do dużej kuchni warto wybierać większe rośliny doniczkowe, a do małej rośliny, które można z powodzeniem postawić na parapecie
  6. Radosne, kolorowe akcenty – styl skandynawski nie musi być chłodny i nudny. Miłośnicy kolorów, mogą z łatwością przemycić kolory w dodatkach oraz przez meble kuchenne. Ciekawym rozwiązaniem jest wkomponowanie kolorowego sprzętu AGD.
  7. Ceglane ściany- z jej atrybutów chętnie korzystają miłośnicy stylu loftowego. Ze względu na swoją brudno-pomarańczową barwę, warto w jej okolicy zastosować dodatkowe oświetlenie.

Skontaktuj się z nami