Czy można łączyć różne kolory mebli? Czy meble muszą być w jednym kolorze?

różne kolory mebli

Wyrazić siebie można na różne sposoby, od stylu ubierania, przez styl życia, po styl, w jakim urządzimy nasze wnętrze. W ostatnim czasie coraz popularniejszym trendem jest łączenie różnych kolorów, a także wykończeń, zgodnie z hasłem: sky is the limit.

Styl eklektyczny lub patchwork nie są niczym nowym zarówno w świecie mody, jak i w branży wnętrzarskiej. Ich niewątpliwą zaletą jest, przynajmniej w teorii, brak zasad, np. kolorystycznych, jakie obowiązują w innych trendach. Granicę wyznacza nam wyobraźnia oraz poczucie naszej estetyki. Jednak to, co jest niewątpliwą zaletą tego trendu, jest też jego wadą, gdyż coś, co w zamyśle miało być trendy, może ostatecznie okazać się kiczem. Jednak, bez względu na to, czy cenimy sobie porządek i stonowane kolory, czy też wolimy wystrój w stylu patchwork, urządzając nasze wnętrze, przede wszystkim powinniśmy się kierować naszymi potrzebami, szczególnie komfortem. Ostatecznie to my będziemy musieli żyć i funkcjonować w tych czterech ścianach.

Gama kolorów to podstawa

Dlatego nim przystąpimy do przemeblowania pomieszczenia, warto przypomnieć sobie zasady dotyczące zestawiania kolorów. Istnieje bowiem wiele sposobów, aby harmonijnie połączyć różne kolory mebli w jednym pokoju. Jeśli natomiast nie chcemy aż tak radykalnie zmieniać naszego otoczenia, możemy postawić na jeden kolor mebli, ale za to urozmaicić wszystko barwnymi dodatkami, jak poduszki, zasłony, oprawy obrazów etc. W stylu eklektycznym chodzi bowiem o kreatywność. Idąc tropem gamy kolorów, na początek można zatem postawić na klasyczne połączenia kolorów, takie jak kontrastujące kolory komplementarne (np. czerwień i zieleń) lub harmonijne odcienie jednej palety kolorystycznej.

Wspólny element

Jeśli jednak decydujemy się na patchwork, powinniśmy postawić na odważniejsze rozwiązania. Eklektyczne podejście do aranżacji to łączenie mebli o różnym kolorze i elementów dekoracyjnych różnych stylów. Ważne jest, aby utrzymać pewną spójność stylistyczną, jak meble na wymiar Wrocław, które będą zaprojektowane w jednym stylu. Będzie to nadawało całości pewnych ram i porządkowało całą przestrzeń. Dobrym przykładem zastosowania stylu eklektycznego może być kuchnia, szczególnie kuchnia na wymiar Wrocław. Wówczas możemy postawić na kolorowe fronty szafek czy blatów. Uzupełnieniem stylizacji będą oświetlenie i np. kolorowa lodówka. Śmiało łącz zatem kolory kontrastujące, takie jak niebieski i pomarańczowy czy żółty i szary. Taki wybór kolorów może nadać wnętrzu energii i świeżości.

Jeden mocny akcent

Styl eklektyczny wymaga nieco odwagi oraz szaleństwa i nie każdy będzie się dobrze czuł w takich wnętrzach. Dlatego, jeśli chcemy, by większość mebli była utrzymana w jednym kolorze, można dodać kilka akcentowych elementów w innym kolorze, aby dodać wnętrzu charakteru. Możesz zatem zdecydować się na neutralne meble i wprowadzić kolor za pomocą dodatków, takich jak poduszki, dywany, obrazy czy dekoracje. Nie przytłoczą one całego wnętrza, a sprawią, że będzie ono oryginalne.

Ujarzmić kolor

Jeśli jednak obawiasz się zbyt wielu kolorów, możesz wybrać odcienie neutralne, takie jak biel, beż, szarość czy brąz. To stworzy spokojną i elegancką atmosferę. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest też wybór połączeń monochromatycznych. Stawiając na meble w różnych odcieniach tego samego koloru, możesz także stworzyć spójne wnętrze, które jednocześnie będzie nowoczesne. Dobrym przykładem są meble z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy rattan. Są one utrzymane we wspólnej stylistyce kolorystycznej, ale różnią się między sobą wykończeniem i fakturą. Umiejętnie je ze sobą zestawiając, uzyskamy harmonijne połączenie barw i tekstur, tylko w nieco ujarzmionej i spokojniejszej wersji.

Pamiętaj, że kluczem do udanego połączenia różnych kolorów mebli jest umiar i uwzględnienie ogólnego stylu, który chcesz osiągnąć w pomieszczeniu. Ważne jest również, aby uwzględnić odcienie ścian, podłóg i innych elementów wystroju, aby wszystko współgrało ze sobą. Eksperymentuj, baw się kolorami i dostosuj aranżację do swoich indywidualnych preferencji i stylu życia.

Skontaktuj się z nami