Jak powinna przebiegać współpraca z projektantem wnętrz?

Istnieją dwie możliwości zaaranżowania naszego wnętrza. Pierwsza jest taka, że możemy zrobić to samemu, jednak nie posiadamy przecież żadnej wiedzy na temat panujących trendów, rodzajów wykończenia czy używanych materiałów. Drugą możliwością jest wynajęcie projektanta wnętrz, który jest wykwalifikowany w sposobach aranżacji, zna się na produktach budowlanych, oraz może nam pomóc odpowiednio wyposażyć wnętrze. Jeżeli już decydujemy się na ten drugi wybór, warto jest jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób powinna przebiegać nasza współpraca z projektantem wnętrz, aby nasze wnętrze, rzeczywiście było nasze.

Czy dać projektantowi wolną rękę?

Zaufanie do projektanta staje się kluczowe w procesie tworzenia naszego wnętrza. Projektant wnętrz może mieć swoją wizję przestrzeni, ponieważ operuje on wśród wielu różnych stylów i zna się na obowiązującej w świecie modzie. Nam natomiast może pozostać wybór pomiędzy różnymi koncepcjami jego projektów. Istotnym jednak staje się wspólne omówienie całej realizacji. Każde kolejne spotkanie z projektantem powinno zakańczać się różnymi wnioskami, które będą prowadziły do celu. Powinniśmy przede wszystkim posłuchać projektanta i zobaczyć, co on ma nam do zaproponowania. Może się zdarzyć, że jego wizja znacznie przypadnie nam do gustu i pozwolimy mu na całkowitą jej realizację. Jednak nawet wtedy powinniśmy instruować projektanta o naszych wymaganiach. Być może posiadamy hobby i potrzebujemy własnego kącika, albo mamy dużą kolekcję obrazów, które chcemy powiesić na ścianie. Tego typu podpowiedzi stają się wyzwaniem dla projektanta, które powinien on umieścić w swojej wizji naszej przestrzeni.

Wybór kolorów i dodatków

Często zdarza się tak, że projektanci pozwalają swoim klientom na wybór odpowiednich kolorów ścian, bądź podsuwają im do wyboru kilka rodzajów tapet ozdobnych czy współpracują z nimi w kwestii wyboru odpowiednich dodatków do mieszkania. W wielu wypadkach projektant będzie miał masę pytań do nas, które mają na celu wyjaśnienie im naszej wizji mieszkania. Będą próbowali odgadnąć nasz charakter, aby przelać go w postaci odpowiedniego wnętrza. Każdy etap projektowania i wykonania powinien zatem następować pod bacznym okiem właścicieli, którzy mieliby ocenić postępy, oraz wnosić prośby o ewentualne poprawki. Chociaż projektantowi wnętrz powinniśmy pozostawić wykonanie całego planu, w końcu, w tym celu go wynajęliśmy, to my sami powinniśmy służyć, jako tło dla całego projektu, wsłuchując się w porady projektanta, oraz wnosząc swoje pomysły. Aranżacja wnętrz jest zatem istotnym elementem projektowania naszej przestrzeni, w którym także i właściciele powinni znaleźć swoje miejsce.

Współpraca, jako podstawa zlecenia

Zlecając projektantowi wykonanie naszego wnętrza, musimy wiedzieć, że będzie on chciał stworzyć takie wnętrze, aby pasowało do właściciela. Chociaż mógłby stworzyć cały projekt samemu, to raczej będzie dążył do współpracy ze swoim klientem, aby projekt jak najbardziej jemu odpowiadał. W końcu to my będziemy żyli w naszym wnętrzu, nawet jeżeli będzie profesjonalnie zaprojektowane. Dobrze jest zatem, jeżeli nasz projektant wnętrz, będzie zarazem naszym partnerem, z którym będziemy się czuli komfortowo, oraz który wysłucha każdych naszych propozycji i odniesie je do swojej wizji. Tego typu projekt ma szansę na duże powodzenie, a cała droga od projektowania do tworzeniem naszego wnętrza i do zamieszkania w nim, będzie dla nas nie lada przygodą.

Projektowanie wnętrz to ciekawa i zabawna praca, jednak także wymagająca i długotrwała. Nie możemy sądzić, że nasze mieszkanie będzie gotowe od razu, ale musimy się nastawić na długi proces poszukiwania odpowiednich rozwiązań, które wykonane przez projektanta, zadowolą właściciela.