Jak prawidłowo zmierzyć kuchnię pod projekt na wymiar?

Wykonanie pomiarów to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków, który należy wykonać w chwili, kiedy decydujemy się na przebudowę kuchni lub rozpoczęcie nowego projektu od podstaw. Właściwe pomiary zapewniają, że nowe szafki kuchenne będą idealnie pasować i optymalnie zagospodarują przestrzeń.

Do wykonania pomiarów potrzebne będą proste narzędzia: taśma miernicza, ołówek, kalkulator oraz kartka papieru do rysowania lub siatka do planowania. Pomiary zawsze wykonuj dwa razy! Prawidłowy pomiar kuchni jest niezwykle istotny, szczególnie kiedy planujemy zamówić meble kuchenne na wymiar. Pomiary można wykonać we własnym zakresie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów z megandesign.pl.

Zrób wstępny szkic swojej kuchni

Zacznij od stworzenia planu swojej kuchni i wszystkiego, co się w niej znajduje. Zaznacz miejsca, w których znajdują się drzwi, okna, otwory wentylacyjne i urządzenia kuchenne. Zaznacz również, czy w pomieszczeniu znajdują się szafki. Twój rysunek układu nie musi być doskonały, ale powinien być jasny i łatwy w odbiorze.

Wykonaj pomiary poziome i pionowe

Jak zmierzyć kuchnię? W chwili, gdy masz już szkic, przychodzi czas na pomiary. Pomieszczenie mierz od krawędzi ściany do krawędzi ściany, aby uzyskać całkowitą przestrzeń. Wykonaj również pomiary:

  • od podłogi do parapetu,
  • od parapetu do górnej części okna,
  • od górnej krawędzi okna do sufitu.

Pamiętaj, aby zaznaczyć wszelkie przeszkody, takie jak grzejniki i rury. Jeżeli mierzysz pomieszczenie w trakcie remontu, a ściany mają być tylko pokryte tynkiem lub kafelkami, to taką informację należy również zaznaczyć podczas opracowywania projektu kuchni na wymiar.

Pomiar okien i drzwi

Na tym etapie konieczne jest ustalenie parametrów wszystkich otworów tj. okien, włazów rewizyjnych, drzwi. Dla każdego otworu należy określić dokładne odległości do sąsiednich ścian podłogi i sufitu. Te dane należy odnotować na planie kuchni. Należy pamiętać, że pomiar otworów okiennych i drzwiowych odbywa się z uwzględnieniem listew skierowanych do ściany, ponieważ przyszłe szafki lub wiszące półki nie powinny zachodzić na te elementy. Ponadto określ miejsca mocowania gzymsów.

Jak zmierzyć kuchnię? – punkty wrażliwe

W czasie pomiaru koniecznie zaznacz na planie położenie każdego gniazdka i wyłącznika. Jeśli chcesz zmienić ich lokalizację, powiadom o tym projektanta. Czasami w kuchni znajduje się zawór wodny lub gazowy. Te miejsca powinny być również wskazane na gotowym schemacie. Pomiar jest najważniejszą czynnością, gdy w grę wchodzi kuchnia na wymiar, Wrocław daje możliwość skorzystania z usług profesjonalnej firmy zajmującej się produkcją mebli https://megandesign.pl/.

Skontaktuj się z nami