Jak urządzić praktyczną garderobę – pomysły i inspiracje

Jeszcze niedawno nikomu nieznana, dziś staje się mocnym trendem w aranżacji nowych domów oraz mieszkań. Garderoba, o której mowa, to miejsce pozwalające skutecznie uporządkować odzież oraz inne przedmioty codziennego użytku. Najczęściej kojarzona z wygospodarowaniem dodatkowej przestrzeni. Jednak wystarczy odrobina pomysłowości, żeby w nawet małym mieszkaniu pojawiła się garderoba na wymiar. O tym, jak stworzyć i urządzić praktyczne miejsce na urania dowiesz się z poniższego artykułu.

Najlepsze miejsca na garderobę

Właściwe umieszczenie garderoby to najważniejsza część jej realizacji. Jej lokalizacji będzie miała bezpośredni wpływ na końcowy projekt. Musi ona uwzględniać potrzeby mieszkańców oraz możliwości przestrzenne. Garderoby najczęściej umieszcza się w pobliżu łazienki lub sypialni. Dzięki temu przygotowując się do wyjścia, niezbędne ubrania znajdują się w zasięgu ręki.

Najpopularniejsze miejsca do stworzenia garderoby to:- przedpokój – w nim często można spotkać wnęki lub małe niezagospodarowane przestrzenie. Tu idealnie sprawdzą się meble na wymiar– sypialnia – jeżeli jej metraż na to pozwala można w niej, garderobę o całkiem sporych gabarytach. W przypadku małej sypialni można stworzyć garderobę dzięki okólnej zabudowie łóżka,- niezagospodarowana przestrzeń – jeżeli w mieszkaniu lub domu istnieje odpowiednia powierzchnia niezagospodarowanej posadzki, na której można postawić ściankę, to jest to dobre miejsce na stworzenie garderoby,- oddzielny pokój – to zdecydowanie najlepszy pomysł na garderobę. Niestety dostępny w mieszkaniach lub domach o dużym metrażu.

Mała garderoba – inspiracje

Mała garderoba może być tak samo funkcjonalna, jak ta o większych gabarytach. Wystarczy w trakcie aranżacji wykazać się odrobina polotu i zastosować niestandardowe systemy organizacji. Za garderobę z powodzeniem może służyć szafa przesuwna z lustrem. Wykonana na zamówienie będzie miała dokładnie takie rozwiązania, jakich oczekujemy. Małą garderobę można również stworzyć, ukrywając za zasłoną jakieś nietypowe miejsce. Może to być przestrzeń pod schodami lub wnęka w przedpokoju o nieregularnych wymiarach. Żeby była funkcjonalna, wystarczy ją podzielić na odpowiednie strefy. Innym ciekawym pomysłem jest urządzenie takiej małej garderoby w salonie. Wystarczy karnisz sufitowy, odpowiednio dobrana zasłona i można cieszyć się pięknie posegregowana odzieżą. Dodatkowo tajemniczy schowek będzie stanowił intrygujący element całej przestrzeni.

Jak zorganizować garderobę?

Bez względu na to, czy w mieszkaniu zagości mała, czy duża garderoba, musi być odpowiednio zorganizowana. W przeciwnym razie korzystanie z niej stanie się uciążliwe, a radość z jej posiadania szybko przeminie. Dobrym pomysłem na to, jak urządzić garderobę są systemy do organizacji. W ich skład wchodzą drążki, półki czy szuflady. Drążki powinny być umieszczone na różnych wysokościach, dzięki czemu będą odpowiednio służyć na dłuższe i krótsze ubrania, półki wypełnią mniejsza gabarytowo odzież, a w szufladach z powodzeniem można przechować akcesoria jak paski, parasole czy specjalne organizery na biżuterię. Częstym elementem aranżacji garderoby są kosze, które świetnie się sprawdzą jako pojemniki na bieliznę, czapki lub szaliki. Warto także zarezerwować głęboką przestrzeń na przechowywanie kartonów z butami.