Połączenie stylu boho z industrialnym w łazience

Styl boho i industrialny robią w ostatnich latach dużą furorę w świecie architektury wnętrz. Nic dziwnego, każdy z nich jest bardzo charakterystyczny, a dodatkowo daje się zastosować w mniejszych i większych wnętrzach, w mieszkaniach i w domach. Żeby jednak osiągnąć zamierzony efekt, trzeba wiedzieć, skąd każdy z nich czerpie inspiracje i co jest dla niego kluczowe. Często jest też tak, że podobają nam się różne elementy, niekoniecznie wpisujące się twardo w jeden styl. Przykładem jest właśnie połączenie stylu boho i industrialnego – to teoretycznie dwa odrębne style, ale czy nie ma w nich elementów, które można wyciągnąć i połączyć? W poniższym artykule przyjrzymy się, jak łączenie obu tych stylów można zastosować w łazience.

Styl boho a industrialny – cechy charakterystyczne

Styl boho ma swoje korzenie w podróżach – członkowie artystycznej bohemy z XX wieku, zwiedzając świat, przywozili z różnych jego zakątków pamiątki, którymi ozdabiali swoje mieszkania. Jest on zatem eklektyczną mieszanką różnych kultur. Estetykę boho cechuje przepych, w tego typu aranżacjach znajduje się mnóstwo detali, akcesoriów, dodatków. Materiały, których się używa to drewno, kamień, ale także bambus czy ratan. Jako, że styl ten czerpie także z kultury orientalnej, dużo jest w nim kolorów, np. w formie płytek – mozaik albo mocno zdobionych luster.

Styl industrialny ma swoje pochodzenie w zupełnie innym miejscu – jego główną inspiracją są stare fabryki. Stąd też swoista surowość tego stylu, przejawiająca się w używaniu cegły, metalowych elementów, kabli, betonu etc. Charakterystyczne lampy fabryczne na długich kablach i czarna armatura to prawdopodobnie pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślimy o stylu loftowym.

Jeśli chcemy połączyć oba te style, warto wiedzieć, co najlepszego wyciągnąć z jednego i z drugiego. Przede wszystkim zaplanujmy przestrzeń i przemyślmy, jakie meble łazienkowe będą nam potrzebne. Duża stojąca szafka pod umywalkę czy raczej wiszące półki? Gdy mniej więcej rozmieścimy sobie na planie łazienki meble, będziemy wiedzieli, czy potrzebujemy pomieszczenie optycznie powiększyć, czy też nie. Jeśli tak – powieśmy spore lustro. Łącząc styl boho i industrialny możemy skomponować ze sobą cegłę i drewno, np. w postaci ceglanej ściany i drewnianego blatu pod umywalkę. Do cegły niezbyt będą nam pasowały kolorowe boho płytki, ale charakterystyczna miedziana lub złota umywalka już tak. Boho wnętrze ożywiają rośliny – spokojnie możemy ich użyć także w aranżacji industrialnej. Industrialne wykończenie kabiny prysznicowej czy czarna armatura odnajdą się w zestawieniu z boho półeczką na bibeloty. Do takiego mixu stylów spokojnie będą pasowały rozmaite wazoniki i świeczki.

Meble łazienkowe na wymiar – wygoda i design

Niezależnie od stylu, w jakim urządzamy łazienkę, zależy nam na tym, żeby była funkcjonalna i mieściła wszystko, czego potrzebujemy. Nie zawsze znajdziemy w sklepie gotowe zestawy mebli, które odpowiedzą na nasze potrzeby. Szczególnie, jeśli mamy łazienkę bardzo małą, w której liczy się każdy centymetr. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy zrobienie mebli do łazienki na wymiar – specjaliści zrobią dopasowane szafki czy półki do konkretnego pomieszczenia. We Wrocławiu tego typu rozwiązań możemy szukać u specjalistów z megandesign.pl.