Praktyczna i przytulna łazienka w stylu japandi – jakie meble i dodatki wybrać?

Każdy właściciel chce poczuć się w swojej łazience komfortowo. Pomoże w tym urządzenie wnętrza zgodnie z własnymi upodobaniami. W celu poszukiwania inspiracji często zaglądamy do internetu. Od pewnego czasu popularność w tym medium zyskuje styl japandi. Jest to skandynawsko-japońskie połączenie, które świetnie sprawdza się na przykład w łazienkach.

Na czym polega styl japandi?

Ten nurt aranżacyjny stanowi mieszankę kilku stylów i próbuje wydobywać z nich tylko to, co najlepsze. Łazienka w stylu japandi będzie połączeniem:

  • minimalizmu,
  • stylu skandynawskiego,
  • stylu wabi-sabi.

Japandi czerpie z minimalizmu prostotę, która przejawia się w bryłach, geometrycznych liniach oraz nieskomplikowanej formie. Styl skandynawski widać w zamiłowaniu do naturalnych materiałów i stonowanych barw. Wabi-sabi przekazuje mu dużo światła, przestrzeń, dewizę, że mniej znaczy więcej i sztukę kintsugi, czyli technikę naprawiania porcelanowych naczyń złotem.

Japandi zakłada, że najważniejsze w dekorowaniu wnętrza są umiar, starannie wyselekcjonowane materiały i stonowana kolorystyka.

Łazienka w stylu japandi – jak ją urządzić?

Wnętrze udekorowane zgodnie z założeniami tego stylu powinno eksponować maksymalnie trzy kolory. Najlepiej, jeśli będą to barwy ziemi, takie jak beże i szarości. Liczba ozdób z zasady jest mocno ograniczona. O wiele ważniejszy punkt stanowią dobre jakościowo, minimalistyczne meble do łazienki. Najlepiej, jeśli będą wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów, na przykład bambusa, rattanu lub drewna. Szafki powinny przetrwać długie lata, ponieważ japandi hołduje szacunkowi do starych przedmiotów i życiu zgodnie z naturą.

Ze względu na przeznaczenie tego pomieszczenia, warto wyłożyć łazienkę płytkami drewnopodobnymi. Na pewno nie będą nasiąkać wodą i stworzą estetyczną oprawę wnętrza. Warto wybrać dodatki z naturalnych materiałów. Z tym stylem fenomenalnie współgrają ażurowe i bambusowe lampy. Najlepszą dekorację łazienki stanowić będą plecione kosze, rośliny oraz drzewko bonsai.

Solidna i prosta łazienka – esencja stylu japandi

Ten japońsko-skandynawski styl nie lubi przesadnych dekoracji, Należy ograniczać się tylko do tego, co niezbędne. Najlepiej postawić na jakość, a nie ilość. Dodatki takie, jak mydelniczka, czy uchwyt na ręcznik, powinny być minimalistyczne i wykonane z naturalnych materiałów. Podobnie z umeblowaniem — warto zdecydować się na meble do łazienki na wymiar. Cechują się one solidnością wykonania i łatwo je spersonalizować, dzięki czemu można im nadać prostą formę. Łazienkę w stylu japandi cechuje funkcjonalność i minimalizm. Przebywanie w takim pomieszczeniu pozwala się wyciszyć i odnaleźć wewnętrzny spokój. Relaksująca kąpiel w takiej łazience będzie cudownym ukojeniem po ciężkim dniu.