Rozwiązania do małej i dużej łazienki dla osób niepełnosprawnych

Każda czynność higieniczna wykonywana przez osoby niepełnosprawne w pomieszczeniach, które nie są do tego odpowiednio przystosowane, stwarza mnóstwo trudności, może być również niebezpieczna. Dlatego w przypadku osób niepełnosprawnych bardzo ważne jest, by łazienka była odpowiednio przystosowana do ich potrzeb.

Komfortowa i bezpieczna łazienka dla osób niepełnosprawnych – podstawa to dobry projekt

Projekt łazienki pod wymiar to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą lub muszą odpowiednio dostosować pomieszczenia sanitarne do potrzeb osób niepełnosprawnych, lub mających trudności z poruszaniem się. Doświadczony projektant dopasuje pomieszczenie idealnie do potrzeb danej osoby. Wyznacza między innymi wielkość powierzchni manewrowej, która będzie miała kluczowe znaczenie dla rozmieszczenia sanitariatów – ta kwestia wygląda zupełnie inaczej u osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a zupełnie inaczej przy osobach poruszających się o kulach.

Wymiary i odległości w łazienkach dla osób niepełnosprawnych

Dziś dostępne są na rynku liczne udogodnienia dla niepełnosprawnych, dzięki czemu każdą łazienkę można tak naprawdę dopasować do potrzeb osób mających trudności z samodzielnym poruszaniem się.

Choć łazienka dla niepełnosprawnych może być urządzona w dowolny sposób, w zależności od potrzeb (nie jest to regulowane przepisami prawa) należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

  • w przypadku osób poruszających się na wózkach szerokość drzwi nie może być mniejsza niż 0,9 m;
  • łazienki dla osób niepełnosprawnych nie powinny mieć progów;
  • w przestrzeni manewrowej nie powinny znajdować się żadne sanitariaty ani meble;
  • w pomieszczeniu prysznic, umywalka i wc powinny być dopasowane do osób niepełnosprawnych (odpowiednia wysokość umywalki, uchwyty umożliwiające bezpieczne przesiadanie się z wózka na wc, siedzisko i uchwyty pod prysznice itp.).

Urządzenie dużej łazienki nie będzie trudne, problem pojawia się, gdy pomieszczenie ma ograniczoną powierzchnię. W takich przypadkach należy bardzo starannie zastanowić się na tym, jakie udogodnienia dla niepełnosprawnych będą niezbędne, aby nie wybierać tych mało praktycznych, które będą zajmowały cenną przestrzeń.

Meble do łazienki dla osób niepełnosprawnych – jakie sprawdzą się najlepiej?

W przypadku łazienek dla osób niepełnosprawnych ważny jest też dobór odpowiednich mebli. Te muszą być praktyczne i bezpieczne, uławiać poruszanie się po pomieszczeniu. Dobry projektant mebli tak zaplanuje ich wykonanie, że nawet w małej łazience będą funkcjonalne, a przy tym nie będą utrudniały osobie niepełnosprawnej poruszania się po pomieszczeniu.