Salon na poddaszu krok po kroku – podpowiedzi aranżacyjne

Właściciele poddasza często nie zdają sobie sprawy, jak cenny skarb posiadają. Stary zapomniany strych może posłużyć jako nowoczesny salon na poddaszu. Jednak poddasze to niełatwe pomieszczenie do aranżacji. Poniżej przedstawione zostały pomysły na aranżację i sposoby na wykorzystanie poddasza.

Salon na poddaszu – 3 pomysły

1. Salon z kuchnią lub aneksem. Dysponując dużą przestrzenią, można z powodzeniem wydzielić w niej kuchnię. Często idealnym separatorem przestrzeni okazują się belki stropowe. Oddzielają one stylowe meble na wymiar od pozostałej przestrzeni. Poza funkcją konstrukcyjną mogą równie dobrze brać udział w aranżacji pokoju. W małych poddaszach tradycyjna kuchnia, zastępowana jest się wyspą kuchenną w towarzystwie niezbędnych urządzeń.

2. Nowoczesny open space. Jeżeli salon na poddaszu ma być jedynie strefą odpoczynku i relaksu często aranżowany jest w formie nowoczesnego pomieszczenia o otwartej przestrzeni. W takim miejscu dobrze sprawdzą się wygodne kanapy oraz siedziska. Dobrze widziane są także wykładziny ocieplające nowoczesnych charakter poddasza.

3. Mały salon z dużym potencjałem – jeżeli aranżacji podlega poddasze o małych wymiarach, to bardzo istotne jest przemyślenie każdego szczegółu. Bardzo ważna jest gra światłem, dzięki któremu pomieszczenie zyska wizualnej objętości. Nie bez znaczenia są meble na poddasze. Muszą one uzupełniać, a nie zabijać przestrzeń.

Najważniejsze zasady aranżacji poddasza

Osobom aranżującym poddasze powinien przyświecać jeden cel. Nowy salon musi być komfortowy dla osób w nim przebywających. Żeby to osiągnąć, nie wolno pomijać istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć odpowiednio dach przed wpływem temperatur. Izolacja termiczna będzie miała duże znaczenie dla komfortu korzystania z poddasza latem i zimą. Niby oczywiste, ale czasem bagatelizowanie jest sprawdzenie instalacji elektrycznej. Jeżeli tam jej nie było, należy doprowadzić do poddasza w prąd. Kolejną sprawą są lekkie i niskie meble, które z łatwością można znaleźć we Wrocławiu. Powinny one zajmować jedynie część pokoju. Wtedy idealnie komponują się z resztą elementów. Skosy należy traktować bardziej jak przyjaciela niż wroga. W połączeniu z odpowiednią kanapą tworzą niezapomniany klimat, który ciężko uzyskać w innych pomieszczeniach. Najważniejszym punktem aranżacji poddasza jest światło. Idealne rozwiązania dla poddasza stanowi punktowe oświetlenie.

Czego unikać aranżując salon

Tak wymagające pomieszczenie, jakim bez wątpienia jest poddasze, warto urządzać pod bacznym okiem eksperta. Jeżeli jednak chcemy zaaranżować je samodzielnie, należy wystrzegać się nietrafionych rozwiązań. Szczególnie kiedy na poddaszu ma powstać nowy salon. Najczęściej popełnianym błędem są źle dobrane meble. Nawet jeżeli mieszczą się na szerokość lub wysokość, to ogólny gabaryt mebla może zepsuć efekt wizualny. Zbyt obszerne meble to optycznie mniejsze pomieszczenie. Urządzając poddasze, warto zdecydować się na meble na zamówienie. Fachowcy z łatwością dobiorą odpowiedni rozmiar szafek. Ważna jest również ilość mebli. Zbyt duża liczba elementów tworzących wyposażenie sprawia wrażenie zagracenia. W fazie analizowania przestrzeni warto wybrać jak najmniej jak najbardziej funkcjonalnych mebli.