Szafa przesuwna czy uchylna – które rozwiązanie jest bardziej praktyczne?

Dobrze zaprojektowane wnętrze cechuje się nie tylko estetyką wykonania, ale także funkcjonalnością. Dobrze jest rozstrzygnąć już na etapie planowania, co najlepiej sprawdzi się w urządzanym wnętrzu. Właściciele mieszkań często zastanawiają się, którą szafę wybrać, aby korzystanie z niej było jak najwygodniejsze. Warto wiedzieć, że każdy system wa swoje zalety i wady.

Kiedy wybrać drzwi uchylne?

Drzwi uchylne w szafie to tradycyjne rozwiązanie, które od lat nie wychodzi z mody. Doceniają je wszyscy miłośnicy prostoty. Należy pamiętać, że ten system sprawdzi się najlepiej w pomieszczeniach o większej przestrzeni. Ważne, żeby drzwi można było bezkolizyjnie otwierać. System uchylny pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca we wnętrzu mebla, ponieważ nie trzeba tu instalować torów. Szafa  wnękowa, która nie jest zbyt pojemna, powinna mieć zamontowane drzwi uchylne, aby mogła pomieścić jak najwięcej ubrań i innych ważnych przedmiotów.  Drzwi klasyczne  jest bardzo łatwo  spersonalizować i dopasować do wystroju pomieszczenia, dlatego są chętnie wybierane przez miłośników stylowych wnętrz.

Komu przydadzą się drzwi przesuwne?

Drzwi z systemem przesuwnym sprawdzą się przede wszystkim w wąskich pomieszczeniach, ponieważ przy otwieraniu skrzydła nie zajmują miejsca i nie haczą o inne przedmioty. To doskonałe rozwiązanie, jeśli w pokoju znajduje się szafa wnękowa. Takie drzwi będą stanowiły estetyczną i funkcjonalną zabudowę. Drzwi przesuwne sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Czy wybór drzwi to kwestia przyzwyczajeń?

Poza uwzględnieniem kwestii praktycznych, przy wyborze drzwi należy kierować się również własnymi preferencjami. Osoby, które lubią szafy podzielone na wiele wąskich modułów, albo pary, które równocześnie przygotowują się do wyjścia, uznają uchylne drzwi za lepsze rozwiązanie. Pozwala ono na niezależne korzystanie z mebla w tym samym czasie. Drzwi przesuwne zazwyczaj nie uwzględniają takich sytuacji, ponieważ odsłonięcie jednego modułu wiąże się z zasłonięciem innego.

System przesuwny doskonale sprawdzi się w mieszkaniach rodzin z małymi dziećmi. Dzięki nim można szybko zamaskować bałagan, który w towarzystwie maluchów jest nieunikniony. Takie drzwi na pewno się przypadkowo nie otworzą, ukazując gościom upchniętą na szybko zawartość. Wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę:

  • kto będzie z niej korzystał,
  • co będzie w niej przechowywane,
  • szerokość pomieszczenia,
  • pojemność szafy,
  • możliwości aranżacyjne.

Uwzględnienie tych czynników znacznie ułatwi dokonanie wyboru. Osoby, które nie potrafią się zdecydować, mogą wybrać opcję łączoną. Istnieje możliwość stworzenia garderoby na zamówienie, która jest wyposażona w obie sekcje i zaspokaja wszystkie potrzeby właściciela.