Zasady projektowania kuchni – o czym pamiętać?

Kuchnia to miejsce szczególne w każdym domu. Służy ono nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również przechowywania żywności i naczyń oraz jedzenia, często w gronie najbliższych. Powinno być więc maksymalnie funkcjonalne, przy zachowaniu przyjemnej dla oka aranżacji. Aby tak się stało, trzeba na początku przygotować odpowiedni jego zarys. Jakie są zasady projektowania kuchni?

Przygotowywanie projektu kuchni

Projektowanie kuchni zawsze poprzedza zebranie danych, najlepiej w postaci szkicu. Należy poznać wymiary pomieszczenia, rozmieszczenie i wymiary okien, ilość i wielkość wejść. Bardzo ważne jest to, aby rozpoznać rozmieszczenie oświetlenia i włączników światła, jak również gniazdek elektrycznych. Trzeba także ustalić, gdzie znajdują się przyłącza wody, prądu i gazu. Na uwadze należy mieć również lokalizację pionów wentylacyjnych.

Przed przystąpieniem do projektowania należy też zaznajomić się z potrzebami domowników. Niektórzy chcą, aby ich kuchnia służyła jedynie do gotowania, inni wręcz przeciwnie, chcą stworzyć przytulną przestrzeń do rodzinnych spotkań przy stole.

Trójkąt roboczy – złota zasada projektowania kuchni

Osoby, które zajmują się projektowaniem kuchni, posługują się zasadą trójkąta roboczego. Zakłada ona, że pomieszczenie podzielić można na strefy:

  • zapasów – zawiera lodówkę,
  • zmywania – znajduje się w niej zlewozmywak,
  • gotowania i pieczenia – reprezentuje ją piekarnik.

Obszary powinny być ustawione na planie trójkąta, co zwiększa funkcjonalność kuchni. Jednocześnie powinna je oddzielać określona odległość: 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem, 120-270 cm między lodówką a kuchenką oraz 90-210 cm między zlewozmywakiem a kuchenką.

Meble na wymiar

Kuchnie na wymiar pozwalają w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia. To świetny pomysł zwłaszcza w przypadku kuchni o niestandardowym kształcie. Specjalnie zaprojektowane meble kuchenne pozwalają na zagospodarowanie każdego zakamarka. Sprawiają także, że można zapomnieć o obijaniu się szuflad, zbyt głębokich szafkach czy nierównych balach. Równocześnie są one dopasowane wizualnie do oczekiwań domowników.

O czym jeszcze pamiętać?

W trakcie projektowania kuchni trzeba pamiętać, aby nie stawiać kuchenki obok okna, ponieważ może dojść do zdmuchnięcia płomienia i pożaru. Prawo budowlane nakazuje, aby odległość w tym przypadku wynosiła co najmniej 1,5 m. Nie zaleca się umieszczania lodówki obok kuchenki. Piekarnik emituje ciepło, podczas gdy lodówka stara się utrzymać temperaturę. W takim połączeniu będzie ona zużywać więcej prądu. Z tej samej przyczyny lodówka nie powinna stać również przy oknie.

Jak zaprojektować kuchnię? Nie jest to zadanie łatwe, wymaga doświadczenia oraz dogłębnego przemyślenia. Warto jednak ten trud podjąć. Odpowiednio zaprojektowana kuchnia jest wygodna, wydajna, a zarazem oryginalna, i co najważniejsze, idealna dla domowników.